Minimalizam s dodanom vrijednošću: aluminijski krov i drvena fasada
Kuća na padini u Vinju djelo je arhitekta Blaža Kandusa i arhitektonskog studija Kombinat arhitekti iz Ljubljane. Riječ je o uspješnom primjeru minimalističke arhitekture koja se skladno uklapa u prirodni okoliš. Stambena kuća duga 18 metara namjerno je projektirana jednostavno – s jasnim fokusom na simetriju i funkcionalnost. Posebno se ističe aluminijski krov izrađen od PREFALZ-a u boji P.10 smeđa.
Od nespektakularnog stvoriti spektakularno
Investitor je želio kuću koja može služiti i kao vikendica i kao obiteljska kuća. Precizan i jednostavan dizajn slijedi filozofiju stvaranja nečeg izvanrednog iz nečeg običnog. Tlocrt kuće je funkcionalan i linearan, što omogućuje fleksibilnu upotrebu prostora kroz vrijeme. Uz južnu fasadu proteže se enfilada – zahvaljujući kliznim vratima može se otvoriti cijeli dnevni prostor. Dnevno-blagovaonski dio dodatno iznenađuje velikom visinom stropa.

Svjesno jednostavno
Fokus na bitno vidljiv je ne samo u arhitektonskom konceptu, već i u izboru materijala. Drvena fasada, koja će s vremenom poprimiti decentnu sivkastu patinu, savršeno se slaže s toplom smeđom bojom aluminijskog krova PREFALZ. Ova dva materijala skladno se stapaju s krajolikom i naglašavaju arhitektonski minimalizam. Kako objašnjava Blaž Kandus, mjerilo je ključno u njihovim projektima – kako u odnosu na ljudsku skalu, tako i u odnosu na okolinu, što je u slučaju Vinja upravo pejzaž.

Precizne, različito velike krovne plohe
Kod kuće u Vinju radilo se o svega 152 četvorna metra krova – mali projekt za tim limara Janeza Kralja, koji se već 25 godina specijalizira za rad s PREFA materijalima. „Lagani aluminijski krovovi izvrsni su za obradu i svestrano primjenjivi“, kaže Kralj. Njegova tvrtka iz Loke realizira različite projekte – od malih obiteljskih kuća do složenih krovnih konstrukcija. Kod projekta u Vinju ključna je bila simetrija pojedinih limova. „Tako i jednostavan krov postaje izazovan zadatak.“

Materijal i boja zrače toplinom
Važna je bila ravnoteža između ekonomičnog korištenja materijala i vizualne kvalitete. Limovi su morali biti postavljeni tako da se svako od sedam krovnih prozora nalazi točno na sredini jednog stojećeg spoja. Budući da je kuća montažna drvena građevina, položaj prozora i limova morao je biti definiran već u ranoj fazi planiranja. Osim pokrivanja krova, Janez Kralj i njegov tim izveli su i sustav odvodnje, spojeve na krovne prozore i ventilacijske izlaze, kao i dimnjak. Posebno su oduševili arhitekte jednostavnim, ali elegantnim rješenjem za odvodne cijevi.
„Materijal i boja zrače toplinom. Arhitekti su kuću izvrsno uklopili u krajolik“, zaključuje Kralj i daje<s> i</s> jedan održivi savjet: „Poseban potencijal vidim u odgovarajućem solarnom modulu PREFALZ.“ Iako bi se koristile isključivo standardizirane širine limova, upravo je to rješenje koje će omogućiti izgradnju energetski samodostatnih kuća u budućnosti.

Bilder zum Download