Drvena gradnja, pročelje od vrbe i aluminijski krov
U Le Cellieru, maloj općini blizu Nantesa na zapadu Francuske, François Massin Castan i Clémence Mansons zajedno s Vincentom Laizetom izgradili su vlastitu obiteljsku kuću. Arhitektonski ured L’Atelier du Ralliement, poznat po svojim eksperimentalnim projektima u drvenoj gradnji, nije stvorio samo osobno utočište, već i arhitektonski manifest za gradnju koja štedi resurse i promišljeno koristi materijale. Naziv "Toue Cabanée" odnosi se na jednostavne drvene riječne čamce ravnog dna koje su nekada koristili ribari na rijeci Loire. U slobodnom prijevodu znači „kuća na čamcu“ ili „plutajuća koliba“ – gradnje koje su nastajale bez velikih tehničkih zahtjeva, uz ograničen budžet i često samostalno. Ta ideja poslužila je kao temelj za arhitektonski koncept.

Gradnja koja se temelji na postojećem
Početni uvjeti nisu bili nimalo idealni: parcela se nalazila uz strmu, obraslu stijenu i sadržavala je staru zidanu vrtnu kućicu s hrđavim staklenikom. Rušenje nije dolazilo u obzir jer je pravo gradnje bilo vezano uz postojeću površinu. Arhitekti su se odlučili nadograditi i prilagoditi postojeću konstrukciju. „Briga za ono što već postoji znači imati budućnost“, kaže François Massin Castan. Zidovi bivše vrtne kućice sačuvani su kao prizemlje, a iznad njih je podignuta kompaktna novogradnja od drva.
Gornje dvije etaže izvedene su kao drvena skeletna konstrukcija i izolirane drvenom vunom. Krovna konstrukcija također je drvena. Unutarnji zidovi obloženi su pločama od morske borovine, stvarajući toplu i jednostavnu atmosferu. Otvoreno stubište povezuje sve etaže, a dijagonalne i horizontalne drvene grede preuzimaju statičku funkciju i stvaraju prostornu cjelovitost.

Promišljeni otvori, pažljiv odabir materijala
Mirna, materijalno određena pojava kuće skladno se uklapa u šumoviti okoliš – kao da je tamo oduvijek bila. Prozori su ciljano postavljeni i uokviruju okolnu prirodu. Fasada je obloženo prostirkama od vrbinih grana, montiranim preko crne brtvene folije. Ovo rješenje je povoljno, lako se može zamijeniti i popraviti te je ekološki prihvatljivo. „Kako graditi u vremenima krize? U građevinskom sektoru trenutno imamo krize – rastuće cijene materijala, kašnjenja u isporuci, smanjenje resursa i još uvijek velik ekološki otisak“, poručuju arhitekti.
Dodaju i: „Tražimo ‘less but better’ – način gradnje koji uz manji budžet i trud troši znatno manje resursa, a pruža veću kvalitetu.“ I u budućnosti vide drvo kao ključan građevni materijal svoje arhitekture.

Krov koji spaja oblik, funkciju i materijal
Krov s asimetričnim nagibom prekriven je PREFA šindrom u nijansi P.10 orah smeđa. Boja se skladno povezuje s pročeljem od vrbe i prirodnim okolišem. Materijal je robustan, dugotrajan i zahtijeva malo održavanja – osobine koje podržavaju praktičan koncept gradnje.Poseban detalj je dugi trakasti prozor koji se proteže gotovo cijelom širinom krova i prekida površinu šindre. Provedba ove individualne prilagodbe zahtijevala je precizno planiranje i majstorsku izvedbu. Philippe Iacono di Cacito iz tvrtke ID Couverture, odgovoran za krovne radove, objašnjava: „Važna mi je osobna povezanost s projektima.“ U uskoj suradnji s arhitektima razvio je posebna krovna rješenja jer eksperimentalna drvena gradnja ne dopušta standardna krovišta.
Odvodnja je izvedena na dva različita načina: na stražnjoj strani koristi se klasični oluk, dok na vidljivom pročelju nema oluka. Povučeno pročelje to omogućuje bez tehničkih problema. I uski izbočeni vijenac na zabatima izveden je s namjerom – štiti fasadu od vremenskih utjecaja i pokazuje koliko se pažnje posvetilo preciznoj izradi, unatoč minimalizmu.
Bilder zum Download
Materijal: PREFA krovna šindra, P.10 orah smeđa
Dodatne fotografije dostupne su za preuzimanje ovdje
Fotocredit: PREFA / Croce & Wir